נקודת אור כלכלית מגל השריפות האחרון

תהיה מה שתהיה הסיבה לשריפות שהשתוללו כאן – היה עדיף שלא היו פורצות. שום כסף לא ימחק את הטראומה והסבל של רבבות מבוגרים וילדים שפונו בבהלה מביתם ואלפים שנותרו ללא בית.

לשריפה יהיו גם תוצאות כלכליות שליליות: מאות משפחות יצטרכו לשכור דירות ובהמשך יקנו דירות חדשות. הפער בין ההיצע לביקוש הדירות יתעצם, ומחירי הדירות בחיפה וביישובים נוספים יזנקו. חוק כלים שלובים יוביל לעלייה קלה במחירים בכל הארץ, אפילו מעבר לרמתם הבלתי-נסבלת כיום.

עם זאת, יש גם צד חיובי לאסון: גל השריפות מהווה מנוע משמעותי לצמיחה. כמעט כל מה שעלה באש ייווצר מחדש ומישהו יצטרך ליצור אותו – תמורת כסף ומקומות עבודה. יידרשו כאלף בתים חדשים, מה שיספק עבודה לחברות בנייה, קבלנים, מהנדסים, עובדי בניין, ייצרני ומשווקי חומרי בנייה, שמאים ומתווכים.

אלפי אנשים שהארון שלהם עלה באש ייאלצו לקנות בגדים חדשים, ויספקו עבודה לרשתות השיווק וכן לכמה חברות בגדים שהמנגנון היצירתי והניהולי שלהם נמצא בישראל. איקאה ישראל ויבואניות רהיטים נוספות, לצד מעצבים ואומנים מקומיים, יספקו רהיטים חדשים.

לא מעט מכוניות נשרפו ויספקו עבודה ליבואני הרכב. שיפוצניקים, חשמלאים ואינסטלטורים כבר משפצים את אותם בתים שניזוקו, אך לא נהרסו כליל. 

הקליקו למאמר המלא.


© כל הזכויות שמורות לאיתן-קרן השקעות לצמיחה עיצוב אתרים: נרינסקי תיכנות: 5plus.co.il